Texas BullShooter Regionals 2017 Winners

Bullshooter Houston 2017
Bullshooter Houston 2017

Everything’s Bigger in Texas…Even BullShooter Regionals!

Soon after the New Year, the BullShooter Tour came to Houston, Texas.  The Texas BullShooter Regional set record-breaking numbers and was the largest tournament so far held in Texas!  Even the Friday night Blind Draw was maxed out with players coming from Oklahoma, Mississippi, and all over Texas to compete.  Co-sponsored by H.A. Franz and Co., the event registered record numbers of players in all the main events.

Alex Reyes was the weekends’s big winner, taking home 4 championships and one 2nd place.  Alex won Pro Cricket Singles, Mixed Triples with Chris Garcia and Shea Cole, Pro/Am Cricket with Chris and Mixed Cricket with Shea.  Shea also won Women’s Doubles Combo with Kristy Davis.

Other women winners included Jamie Ramos in Women’s Singles and Margaret Nieto-VanHam and Tiffany Meyer in Women’s Doubles 301.
Jose Gonzalez won Men’s Singles, Kody Davis and Edgar Villatoro won Men’s Doubles 501, Rudy Tovar and Fidel Paiz won Men’s Cricket Doubles and Donnie Ramcharan and Leonard Gates won Pro Men’s Doubles 501.

Texas BullShooter Regional Winners

Women’s Doubles 301

1st–Margaret Nieto-VanHam, Channelview, TX & Tiffany Meyer, Bossier City, LA
2nd–Leslie Garner, Deer Park, TX & Laurie Luna, La Porte, TX
3rd–Ratonda Irby, Houston, TX & Dawn Washington, Houston, TX
4th–Irene Medina, Converse, TX & Jamie Ramos, Cedar Creek, TX
5/6th–Melanie Hargrove, Frisco, TX & Tonya Crump, Greenville, TX
5/6th–Andira Hight, Pasadena, TX & Kimberly Dugat, Baytown, TX
7/8th–Terri Pirdy, Spring, TX & Kathy Podraza, Cypress, TX
7/8th–Amanda Burrow, Portland, tX & Patricia Osterheld, Yukon, OK

Men’s Doubles 501

1st–Kody Davis, Von Ormy, TX & Edgar Villatoro, Houston, TX
2nd–Ben Ladew, Ocean Springs, MS & Steveon Tillman, Moss Point, MS
3rd–Robert Galan, San Antonio, TX & Jose Gonzalez, San Antonio, TX
4th–Arturo Suarez, Kingsville, TX & Chris Garcia, Kingsville, TX
5/6th–Justin Greenhaw, Houston, TX & Jerel Rutledget, Lancaster, PA
5/6th–Tito Martinez, Kingsville, TX & Justin Richey, Bishop, TX
7/8th–Jason Case, Highlands, TX & Dennis Watts, Ardmore, OK
7/8th–Danny Banks, Baytown, TX & Romie Lyles, Houston, TX

Pro Men’s Doubles 501

1st–Donnie Ramcharan, Houston, TX & Leonard Gates, San Antonio, TX
2nd–Alex Reyes, Floresville, TX & Branden Brown, San Antonio, TX
3rd–Garrett Halphen, Kemah, TX & John Salazar, Pasadena, TX
4th–Johnny Lackey, Houston, TX & Donny Joe, Houston, TX
5/6th–Jonn Foreman, Richardson, TX & Kris Swift, Ft. Worth, TX
5/6th–John Yinger, Jones, OK & Steven Yinger, Jones, OK

Mixed Triples

1st–Chris Garcia, Kingsville, TX, Shea Cole, Round Rock, TX & Alex Reyes, Floreville, TX
2nd–Miguel Luna, San Antonio, TX, Guadalupe Garza, Jr., San Antonio, TX & Jessica Morales, San Antonio, TX
3rd–Michael Alegria, Kingsville, TX, Sherry Thomas, Pasadena, TX & Donnie Ramcharan, Houston, TX
4th–John Salazar, Pasadena, TX, Michael Blansett, Deer Park, TX & Teresa Murphy, Onalaska, TX
5/6th–Cynthia De Los Santos, San Antonio, TX, Michael Hudson, Pasadena, TX & Albert Castillo, Jr., Pasadena, TX
5/6th–Jody Ward, Channelview, TX, Daryl Cortez, Houston, TX & Margaret Nieto-Van Ham, Channelview, TX
7/8th–Johnny Lackey, Houston, TX, Edgar Villatoro, Houston, TX & Tiffany Meyer, Bossier City, LA
7/8th–Garrett Halphen, Kemah, TX Ratonda Irby, Houston, TX & Gerald Sealey, Altus, OK

Pro/Am Cricket

1st–Alex Reyes, Floresville, TX & Chris Garcia, Kingsville, TX
2nd– Michael Barr, San Antonio, TX  & Jamie Phillips, Holiday, FL
3rd–Donnie Ramcharan, Houston, TX & Michael Alegria, Kingsville, TX
4th–Terry Schwabe, Oklahoma City, OK & Chad Schister, Del City, TX
5/6th–Scott Wollaston, River Ridge, LA & Donovan Aromy, Metairie, LA
5/6th–Leonard Gates, San Antonio, TX & Marcus Polk, Dickinson, TX

Men’s Cricket Doubles

1st–Rudy Tovar & Fidel Paiz, San Antonio, TX
2nd–Domingo Morales, Santa Fe, TX  & DeWayne Waldrop, Texas City, TX
3rd–Robert Galan, San Antonio, TX & Jose Gonzalez,  San Antonio, TX
4th–Daniel Yanez, San Antonio, TX & Julio Yanez, San Antonio, TX
5/6th–John Yanock, Frisco, TX & Robert Owens, Jr., Cypress, TX
5/6th–Allen Windham, Splendora, TX & Andrew Hunnicutt, Cleveland, TX
7/8th–Colo Butler, Seabrook, TX & Jacob Meader, Friendship, TX
7/8th–John Pineda, Corpus Christi, TX & Dillon Conner, Houston, tX

Women’s Singles

1st–Jamie Ramos, Cedar Creek, TX
2nd–Tiffany Meyer, Bossier City, LA
3rd–Amanda Burrow, Portland, TX
4th–Cheyenne Richards, Cleveland, TX
5/6th–Rebecca Denton, Cleveland, TX
5/6th–Kacee Jones, Yukon, OK
7/8th–Kimberly Dugat, Baytown, TX
7/8th–Linda Van Dike, Houston, TX

Men’s Singles Cricket

1st–Jose Gonzalez, San Antonio, TX
2nd–Allen Windham II, Splendora, TX
3rd–Joseph Perez, Crosby, TX
4th–Joshua Dulak, Corpus Christi, TX
5/6th–Ronnie Lyles, Baytown, TX
5/6th–Drew Musch, Spring, TX
7/8th–Tito Martinez, Kingsville, TX
7/8th–Will Janin, Houston, TX

Pro Cricket Singles

1st–Alex Reyes, Floresville, TX
2nd–Leonard Gates, San Antonio, TX
3rd–Donnie Ramcharan, Houston, TX
4th–Mario Vasquez, Houston, TX
5/6th–Albert Castillo, Jr., Pasadena, TX
5/6th–Branden Brown, San Antonio, TX

Women’s Doubles Combo

1st–Shea Cole, Round Rock, TX & Kristy Davis, Deer Park, TX
2nd–Irene Medina, Converse, TX & Janie Ramos, Cedar Creek, TX
3rd–Leslie Garner, Deer Park, TX & Laurie Luna, La Porte, TX
4th–Sara Prow, San Antonio, TX & Misty Torres, Houston, TX
5/6th–Amanda Burrow, Portland, TX & Patricia Osterheld, Yukon, OK
5/6th–Zenaida Castillo, Taft, TX & Arlene Arce, Corpus Christi, TX
7/8th–Dawn Washington, Houston, TX & Ratonda Irby, Houston, TX
7/8th–Shianne Ball, Oklahoma City, OK & Kacee Jones, Yukon, OK

Mixed Cricket Doubles

1st–Alex Reyes, Floresville, TX & Shea Cole, Round Rock, TX
2nd–Leonard Gates, San Antonio, TX & Irene Medina, Converse, TX
3rd–Donnie Ramcharan, Houston, TX & Sherry Thomas, Pasadena, TX
4th–John Salazar, Pasadena, TX & Margaret Nieto-VanHam, Channelview, TX
5/6th–Johnny Lackey, Houston, TX & Tiffany Meyer, Bossier City, LA
5/6th–Ratonda Irby, Houston, TX & Garrett Halphen, Kemah, TX
7/8th–Cynthia De Los Santos, San Antonio, TX & Albert Castillo, Jr., Pasadena, TX
7/8th–Ratonda Irby, Houston, TX & Garrett Halphen, Kemah, TX
7/8th–Damariz Sotelo, San Antonio, TX & Roger Sosa, Adkins, TX

Congratulations to all of the winners, and Thanks to Arachnid and H.A. Franz for sponsoring the event.